Bieganie cieszy się coraz większą popularnością. Aby osiągać sukcesy w tym sporcie, niezbędne jest jednak przestrzeganie nie tylko odpowiedniej częstotliwości treningów, ale też stosowanie odpowiedniej diety. Jeżeli chcesz sprawić, by odżywianie było nie tylko korzystne dla zdrowia, ale też smaczne, zapoznaj się ze stroną: betterlife.com.pl. Znajdziesz tam idealną dietę dla osób aktywnych fizycznie.
Dieta biegacza – co warto o niej wiedzieć?
Dieta biegacza to bardzo istotny aspekt życia zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Wielogodzinny wysiłek wiąże się ze wzmożonym zapotrzebowaniem energetycznym, w efekcie czego dbanie o dietę jest bardzo istotne. Dieta biegacza amatora powinna być układana ze szczególną troską i precyzją, aby nie ominąć żadnych ważnych składników. W przypadku biegaczy rozkład białek, tłuszczy i węglowodanów jest bardzo ważną kwestią, która wpływa na końcowe rezultaty. Dieta biegacza długodystansowego będzie oczywiście różniła się od biegaczy uprawiających sport na mniejszych odcinkach. Dlatego też każdy plan żywienia musi być ustalany indywidualnie. Warto pamiętać o tym, że dieta treningowa dla początkujących powinna być relatywnie syta, aby zapewnić energię do uprawiania sportu.
Co jeść przed i po treningu?
Posiłek spożywany przed treningiem musi zawierać odpowiednią ilość węglowodanów. Jeżeli podstawowa dieta treningowa zakłada spożycie posiłków na około 2 godziny przed treningiem, to warto stawiać na dania składające się z węglowodanów złożonych. Dlatego też dobra dieta treningowa dla kobiet powinna zawierać owsiankę, orzechy i liczne owoce. Rekomendowany jest także makaron razowy z indykiem. Wiele walorów ma też dieta ryżowa, która jest polecana dla osób chcących zatroszczyć się o własne zdrowie. Odpowiednio dobrana kaloryczność diety jest naprawdę istotna, dlatego nie można o niej zapominać. Na chwilę przed treningiem możesz także spożyć daktyle bądź wafle ryżowe. Nie możesz zapomnieć również o odpowiednich posiłkach po skończonym bieganiu. Po treningu jedzenie musi składać się przede wszystkim z węglowodanów, które w mgnieniu oka uzupełnią braki glikogenu mięśniowego oraz białka, które szybciej zregeneruje uszkodzone włókna mięśniowe. Po bieganiu naprawdę dobrze spisze się tuńczyk bądź kurczak. Jeśli na co dzień preferujesz wegetarianizm, możesz natomiast postawić na koktajl owocowy.
Jaka musi być dieta biegacza?
Wiele osób obawia się, że dieta biegacza będzie mdła i niesmaczna. Takie obiekcje są jednak nieuzasadnione. Nie brakuje w niej bowiem zarówno dań mięsnych, jak i dodatków w postaci owoców, orzechów i innych smacznych przekąsek. Dieta dla osób aktywnych fizycznie cechuje się przede wszystkim tym, że musi dostarczyć odpowiednią kaloryczność, aby zapewnić energię do biegania. Dlatego też, jeżeli lubisz jeść dużo i często, to sprawdzi się ona u Ciebie wprost fenomenalnie.
Napisz odpowiedź